Przygotowania do remontu Wzgórza Partyzantów rozpoczną się w ciągu tygodnia

fot. wroclaw.pl
fot. wroclaw.pl

Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu doczeka się w końcu remontu. W dniu 25.03.2022 miasto podpisało umowę na renowację obiektu, a 30.03 teren został przekazany wykonawcy, a prace przygotowawcze mają rozpocząć się w przeciągu tygodnia.

Za remont odpowiadać będzie wrocławska firma, która ma wieloletnie doświadczenie w restauracji zabytków. Całość prac będzie kosztowała ponad 26 milionów złotych. Dzięki nim Bastion Sakwowy odzyska swój dawny, świetny wygląd, a Wrocławianie zyskają kolejne miejsce do rekreacji. Jest to długo oczekiwana inwestycja.

Wzgórze Partyzantów znajduje się w ścisłym centrum miasta, kilkaset metrów od wrocławskiego Rynku i dworca PKP. Przez wiele lat niszczało i straszyło swoim wyglądem. Teraz Wrocław zyska kolejne, odnowione miejsce.

Co obejmie pierwszy etap prac renowacji Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu?

W ramach pierwszego etapu renowacji Wzgórza Partyzantów zaplanowane zostały trzy zadania.

  1. Odrestaurowanie Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty): W tej części zadania swoją dawną świetność odzyska sala kolumnowa. Przewidziano także remont pomieszczeń technicznych, w tym szatni i zaplecza sanitarnego. Całość odnowionego terenu obejmie obszar o powierzchni 460 m2.
  2. Odrestaurowanie kolumnady: W ramach tego zadania renowacji zostanie poddana zarówno część podziemna jak i naziemna. Po remoncie część podziemna będzie obejmowała kawiarnię, bufet i toalety. Wszystkie pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W części naziemnej remont obejmie posadzi, sklepienia, malowidła ścienne, zabytkowe schody i oświetlenia balustrad, a także taras z otaczającą go balustradą.
  3. Remont fontanny i rewitalizacja całego otoczenia Wzgórza Partyzantów: Główną atrakcją będzie odnowiona fontanna oraz posadzka dookoła niej i oświetlenie całego placu.

Zieleń w centrum Wrocławia

Wykonawca po odrestaurowaniu Bastionu Sakwowego zadba o nasadzenia. W planach znajdują się miejsca na drzewa, krzewy oraz trawy. Żeby spacery w tym miejscu należały do przyjemnych, zostanie przygotowana lejka spacerowa od ul. Piotra Skargi z ławkami i koszami na śmieci.

Zdjęcie w tytule: wroclaw.pl