Akcja prędkość – Policja podsumowuje kontrolę wrocławskich ulic

Niepokojące wyniki piątkowej akcji „Prędkość” przeprowadzonej przez wrocławskich funkcjonariuszy drogówki. Na 128 skontrolowanych, niestety aż 58 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. 

W miniony piątek, we Wrocławiu oraz na dragach powiatu wrocławskiego, policjanci z Wydziału Ruchu drogowego przeprowadzili intensywne kontrole kierowców. Działania były prowadzone pod hasłem „Prędkość”. Priorytetami na jakich skupili się policjanci, były stosowanie się kierowców do graniczeń prędkości oraz ogólne poszanowanie przepisów ruchu drogowego. Nadrzędnym celem działań funkcjonariuszy była skuteczna poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu. W czasie akcji  poddano kontroli  128 pojazdów, z których 58 kierowców miało zbyt ciężką nogę. 

Prewencja na drodze to priorytet 

Jak każda, tak i ta akcja miała na celu oprócz ujęcia sprawców wykroczeń, przede wszystkim wskazanie i uwypuklenie negatywnych zachowań na drogach, jakie nieprzerwanie utrudniają życie użytkownikom. Funkcjonariusze wskazali po raz kolejny, iż  nieodpowiednie przygotowanie do jazdy, brak zapiętych pasów, zbyt szybka jazda, nadmierna prędkość niezgodna z przepisami lub niestosowana do panujących warunków, nieuchronnie prowadzi do niepożądanych wydarzeń na drodze. 

Mundurowi wykorzystując radiowozy oznakowane i nieoznakowane mające na wyposażeniu odpowiedni sprzęt  oraz ręczne powierniki wskazali aż 58 przypadków złamania przepisów. 

58 przypadków przekroczenia prędkości

Kierowcy, łamiący przepisy raz radykalnie przekraczajmy prędkość, zmierzyli się z przepisowymi konsekwencjami. W ramach działań funkcjonariusze nałożyli mandaty, bądź w przypadku odmowy przyjęcia, kierowali wnioski o ukaranie. Zdarzały się także pouczenia.

Pomimo tego, że od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie  nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz nowe, zdecydowanie wyższe grzywny za popełnione wykroczenia, we Wrocławiu nadaj ujawnia się dużą ilość przypadków łamania przepisów. Kary nie odstraszają piratów drogowych pomimo, że wysokości grzywien nakładanych na niepokornych użytkowników dróg jest naprawdę wysoka i sięga nawet 2,5 tys. za przekroczenie prędkości.