Budowa Alei Wielkiej Wyspy – sprawdzamy jak przebiega realizacja inwestycji [video]

Budowa Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu wkracza w kolejną fazę. Toczą się prace przy budowie mostów nad rzekami Odrą i Oławą oraz wiaduktu nad ul. Wilczą. Całkowita długość Alei Wielkiej Wyspy to prawie 3,4 km. Powstanie także 13 km nowych chodników, 9,5 km ścieżek rowerowych, przebudowane zostaną skrzyżowania z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza oraz wiadukt przy al. Armii Krajowej. Jedna z największych inwestycji komunikacyjnych, będzie kosztowała Wrocław prawie 234 miliony złotych. Zakończenie prac przewidziano w 2023 roku. 

Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu – najbardziej wyczekiwana inwestycja ostatnich lat

Budowa Alei Wielkiej Wyspy to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji komunikacyjnych we Wrocławiu. Polega na budowie we wschodniej części miasta drogi zbiorczej, wraz z przeprawami przez rzeki: Oława i Odra.

mat. własne

Droga ma usprawnić komunikację i zmniejszyć ruchu przez centrum parku Szczytnickiego. Połączy ona węzeł Obwodnicy Śródmiejskiej przy ulicy Krakowskiej z drogą wojewódzką nr 455 – ulicą Adama Mickiewicza położoną na Wielkiej Wyspie. Inwestycja ma stanowić alternatywę dla jedynego obecnie dojazdu na Wielką Wyspę od strony mostu Grunwaldzkiego.

Najbardziej skomplikowanym i wymagającym pod wzglądem logistycznym przedsięwzięciem, będzie bez wątpienia budowa mostu nad Odrą. Jego długość ma wynosić 700 metrów. Dużym wyzwaniem będzie budowa o połowę krótszej konstrukcji nad Oławą. Na każdym z mostów powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. W ramach inwestycji wybudowane zostaną nowe torowiska, przystanki tramwajowo – autobusowe, wiadukty, a także ekrany chroniące przyrodę i specjalne przejścia dla płazów.

Budowa Alei Wielkiej Wyspy – inwestycja pełna kontrowersji 

Wrocławska inwestycja od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. Głównym powodem są prace budowlane przebiegające w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego. Stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki zarzuca władzom miasta Wrocław łamanie prawa i doprowadzanie do katastrofy ekologicznej. Miasto stanowczo odpiera zarzuty, powołując się na prawomocne decyzje środowiskowe i szereg zobowiązań jakie musi spełnić inwestor. Jednocześnie dementuje plotki, które mówią o przesadnej skali całej inwestycji. 

 – To nie będzie ani autostrada, ani obwodnica. Budujemy drogę jednojezdniową, przeznaczoną dla komunikacji zbiorowej i samochodów osobowych. Bez obaw, samochody ciężarowe tędy nie pojadą – zapewnia Piotr Bujnowski, kierownik projektu budowy Alei Wielkiej Wyspy. – Inwestycja jest zgodna z prawem, budowana w oparciu o wydane pozwolenia. Całe przedsięwzięcie ma być nie tylko wielkim ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców miasta, ale także powstać w oparciu o prawomocne decyzje środowiskowe, które chronią okoliczną przyrodę.  

Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu / mat.prasowe
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu / mat.prasowe
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu / mat.prasowe

2 Replies to “Budowa Alei Wielkiej Wyspy – sprawdzamy jak przebiega realizacja inwestycji [video]

Comments are closed.