Zatrzymanie agresywnego pasażera KD przez funkcjonariuszy

fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD

31 stycznia br. na pokładzie pociągu Kolei Dolnośląskich rozegrał się incydent, który dzięki zdecydowanej interwencji trzech funkcjonariuszy służb mundurowych zakończył się bezpiecznie dla wszystkich pasażerów. Mężczyzna, który odmówił zakupu biletu i wykazał się agresywnym zachowaniem wobec konduktorki oraz innych pasażerów, został zatrzymany.

Sytuacja miała miejsce w pociągu relacji Wrocław-Ścinawa. Agresor, nie chcąc okazać biletu i odmawiając jego zakupu, stracił panowanie nad sobą, stając się powodem niepokoju wśród podróżnych.

Zachowujący się irracjonalnie pasażer podróżował pociągiem Kolei Dolnośląskich na trasie z Wrocławia do Ścinawy. W trakcie kontroli odmówił okazania biletu, a gdy został poproszony o jego zakup przez konduktorkę, stracił nad sobą panowanie i zaczął się zachowywać agresywnie. Wzbudziło to spory niepokój u innych podróżnych

– relacjonuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik prasowy dolnośląskiej Policji.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji obecnych na pokładzie funkcjonariuszy, którzy byli po służbie, udało się szybko opanować sytuację. Mężczyzna został zatrzymany na stacji Brzeg Dolny, gdzie przekazano go oczekującym na peronie policjantom.

Zarząd Kolei Dolnośląskich oraz nadinspektor Paweł Półtorzycki, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, wyrazili swoje podziękowania i uznanie dla mundurowych.

Funkcjonariuszem jest się całą dobę i sytuacja ta doskonale potwierdza ten fakt. Jestem przekonany, że każda osoba, dla której bezpieczeństwo innych jest ważne i nie przechodzi obojętnie, tylko reaguje widząc jakieś zagrożenie, tak właśnie by postąpiła. Szacunek dla funkcjonariuszy za te działania

– mówi Półtorzycki

Przypadek ten jest nie tylko dowodem na odwagę i gotowość do działania funkcjonariuszy poza służbą. Przypomina on również o zmianach w przepisach, które od 2023 roku zapewniają pracownikom kolei taką samą ochronę prawną, jak funkcjonariuszom publicznym. Oznacza to, że agresywne zachowanie wobec personelu kolejowego jest teraz karane tak samo surowo, jak ataki na policjantów.

fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD
fot mat. prasowe KD

Na podstawie mat. prasowy KD