Postępy prac na budowie Alei Wielkiej Wyspy.

Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu

Wrocław to piękne polskie miasto, które cały czas zachwyca nas czymś nowym. Jedną z najważniejszych inwestycji w tym miejscu w ostatnim czasie jest Aleja Wielkiej Wyspy. Na wschodzie miasta powstał wyjątkowy most, który połączył dwa brzegi Odry, To nie lada atrakcja nie tylko dla mieszkańców, lecz także dla turystów. Co warto wiedzieć o tej inwestycji? Czym cechuje się nowy most we Wrocławiu? 

Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu

Aleja Wielkiej Wyspy jest bardzo ważną inwestycją, która powstała na terenie Wrocławia. Miasto na zrealizowanie 700-metrowego mostu, 12,5 km chodników, 95, km ścieżek rowerowych i 3,4 km drogi otrzymało ok. 234 mln złotych. Na uznanie zasługuje unikalny most, który ma za zadanie łączyć dwa brzegi Odry. Nie każdy wie, że ten most jest budowany metoda nawisową. Na czym polega te metoda? Przede wszystkim bazuje na wysuwaniu kolejnych segmentów, które umożliwiają budowę mostu bez podparcia. Ogromne znaczenia ma tutaj użycie specjalnych wózków podczas prac. Docelowo, przeprawa ma mieć 700 metrów długości. Istotne jest to, że wykonawca połączył konstrukcję nośną wielkiego mostu we Wrocławiu. 

Mapa OpenStreetMap / Zdjęcie Wewro.pl

Most we Wrocławiu

Co jeszcze warto wiedzieć? Kolejne etapy prac dotyczyć będą montażu stalowych wsporników po obu stronach mostu we Wrocławiu. Na nich powstaną drogi rowerowe oraz chodniki. Warto podkreślić, że budowa Alei Wielkiej Wyspy jest z pewnością jedną z najważniejszych inwestycji, która powstaje na terenie Dolnego Śląska. W  ramach tej inwestycji powstają dwa nowe mosty. Jeden znajduje się nad Oławą, a drugi nad Odrą. Ten drugi most, czyli tzw. most Wschodni, ma 700 metrów. Z kolei most nad Oławą ma ok. 350 metrów. 21 lipca cała konstrukcja została scalona. Na niej powstaną ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych. 

Materiał Wroclaw TV

Koszt całej inwestycji wynosi ok. 234 miliony złotych. Nowy most ma za zadanie połączyć obwodnicę śródmiejską przy wiadukcie, na skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej i Krakowskiej z Biskupinem oraz Sępolnem. Most we Wrocławiu z pewnością zachwyca  ciekawą konstrukcją.