Ludność we Wrocławiu – ile mieszkańców ma Wrocław?

Wrocław to jedno z najbardziej zaludnionych miast w całej Polsce – zajmuje on aż czwarte miejsce w rankingu liczby ludności. Ile jest mieszkańców we Wrocławiu, jaka gęstość zaludnienia oraz jak zmieniała się liczba ludności na przestrzeni lat – wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Ile mieszkańców ma Wrocław?

Według spisu Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku

we Wrocławiu mieszka 674 079 ludzi

co sprawia, że jest on czwartym najbardziej zamieszkanym miastem w Polsce.

Wrocław posiada także dużą gęstość zaludnienia – wynosi ona 2188 osoby na kilometr kwadratowy. Jeżeli chodzi o gęstość zaludnienia, miasto nad Odrą także zajmuje czwarte miejsce w rankingu polskich miast.

Osoby mieszkające we Wrocławiu stanowią ponad 20% całej ludności województwa dolnośląskiego. Liczba ludności Wrocławia utrzymuje się na podobnym poziomie przez około 40 lat.

Liczba ludności szacowana

Prawie 900 tysięcy, a dokładnie 893 506 to liczba ludności szacowana przez Uniwersytet Wrocławski. Takie dane zaprezentowane zostały pod koniec 2023 roku i dotyczą stanu z 2022 roku.

Liczba ludności we Wrocławiu na przestrzeni lat

Chociaż historia Wrocławia sięga już II wieku, miasto oficjalnie powstało w wieku X. Z początku Wrocław należał do Czech, dopiero później do Polski. W 1526 roku, kiedy został na jakiś czas wcielony do monarchii Habsburgów, Wrocław liczył 22 tysiące mieszkańców.

Liczba osób mieszkających we Wrocławiu stale rosła – najbardziej gwałtowny wzrost odnotowano jednak w roku 1871, kiedy miało miejsce zjednoczenie Niemiec. Niecałe pół wieku później we Wrocławiu żyło już około pół miliona ludzi.

Wzrost następował aż do drugiej wojny światowej – w 1940 roku liczba mieszkańców wynosiła 638 905, a w 1945 na moment przekroczyła nawet milion (ze względu na masowe ucieczki ludności ze wschodu). Jednak tuż po tym gwałtownym wzroście nastąpił ogromny spadek – porażka Niemiec w wojnie przyczyniła się do ewakuacji z Wrocławia setek tysięcy ludzi.

W 1946 miasto zamieszkiwało jedynie 170 tysięcy osób. Dopiero w latach 80. XX w. Wrocław osiągnął taki poziom zaludnienia jak przed wojną. Rekordową liczbę ludności we Wrocławiu odnotowano w 2020 roku – było to 643 782 mieszkańców.