Inwestycja w pobliżu elewatora zbożowego na ul. Rychtalskiej

Dawny Elewator Zbożowy / Google/ Elisabetha
Dawny Elewator Zbożowy / Google/ Elisabetha

Zabytkowy elewator zbożowy przy ulicy Rychtalskiej prawdopodobnie doczeka się remontu. Planowana jest również inwestycja na działce znajdującej się w pobliżu elewatora. 

Remont zabytkowego budynku 

Znajdujący się na Kleczkowie, w pobliżu torów kolejowych i ulicy Rychtalskiej elewator zbożowy został wpisany do rejestru zabytków. Niestety, budynek przez lata niszczał, z roku na rok coraz bardziej tracąc atrakcyjny wygląd. Wszystko wskazuje jednak na to, że w końcu zostanie on wyremontowany. Ma to związek z tym, że jego właściciel złożył niedawno wniosek o pozwolenie na budowę na działce w pobliżu elewatora.

Konserwator zabytków wyraził już wstępną aprobatę, a prace remontowe i budowlane miałyby ruszyć w 2025 roku. W wyremontowanym elewatorze zabytkowym miałoby znaleźć się aż 114 lokali przeznaczonych głównie na mieszkania. Inwestorzy muszą jednak brać pod uwagę to, że prace nie będą należały do łatwych. Obiekt ten miał przecież pierwotnie inne przeznaczenie, więc trzeba będzie dostosować go do warunków mieszkalnych. Koniecznością będzie przede wszystkim podzielenie budynku na kondygnacje.

Elewator zbożowy przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu, OpenStreetMap

Nowa inwestycja na Kleczkowie 

Planowanie nowej inwestycji na Kleczkowie znacząco ułatwiło uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co miało miejsce pod koniec 2023 roku. Firma Torca, pochodząca z Hiszpanii zawnioskowała o zgodę na budowę w pobliżu zabytkowego elewatora.

Prace, podobnie jak te związane z remontem zabytku miałyby ruszyć w 2025 roku. Na działce powstać mają dwa nowe budynki; jeden  35- metrowy, a drugi 25-metrowy. W wyższym budynku znaleźć ma się 137 mieszkań, natomiast w niższym 48. Aby jednak plany mogły się ziścić, konieczne jest jeszcze wyrażenie zgody przez Wody Polskie. Bardzo prawdopodobne jest bowiem to, że konieczna będzie przebudowa nabrzeża.

Warto dodać, że plany uwzględniają też budowę parkingu, który ma być przeznaczony zarówno dla mieszkańców nowych budynków, jak i wyremontowanego elewatora. Parking ma być podziemny i dwupoziomowy, zapewniając 400 miejsc postojowych.