Niedziele handlowe. Kiedy zrobisz zakupy przed świętami?

Już niedługo święta. Jeżeli w tygodniu i w soboty nie uda Ci się zrobić zakupów możesz skorzystać z niedziel handlowych. W grudniu wyznaczone zostały 2 takie niedziele. Co ważne, niedawno zmienił się ich harmonogram. Zobacz kiedy wypadają niedziele handlowe przed świętami.

Zgodnie z zasada, że grudniowe niedziele handlowe przypadają w 2 takie dni przed świętami, sklepy miały być otwarte 17 i 24 grudnia. Jednak druga z niedziel pokrywała się z wigilią. Stąd ustawodawca zmienił wytyczne – niedziela handlowa nie może przypadać w wigilię.

Stąd, po zmianach, w bieżącym roku niedziele handlowe wypadają:

29 stycznia 2023 r.,
2 kwietnia 2023 r.,
30 kwietnia 2023 r.,
25 czerwca 2023 r.,
27 sierpnia 2023 r.,
10 grudnia 2023 r.,
17 grudnia 2023 r.

Warto wspomnieć, że choć zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku, nadal pojawiają się wątpliwości w jakim zakresie, lub czy w ogóle, są one zasadne. O ich wprowadzenie zabiegała m. in. „Solidarność”, uzasadniając to potrzebą przywrócenia niedzieli rodzinom – zarówno od strony pracowników sieci handlowych, jak również dla społeczeństwa. Przeciwnicy natomiast uważają m.in. że wolny rynek powinien kierować się swoimi prawami i regulacje odgórne nie powinny narzucać takich zasad.