Zamek w Leśnicy w remoncie – co dzieje się z tym zabytkiem?

fot. Wikipedia/Openstreetmap
fot. Wikipedia/Openstreetmap

Jedyny zachowany wrocławski zamek przechodzi obecnie remont. Prace w Leśnicy obejmują wymianę stropów, odnowę piwnic oraz przebudowę instalacji kanalizacji deszczowej. Jak zamek teraz wygląda? Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Czy obiekt jest otwarty dla zwiedzających?

Jakie prace są prowadzone na zamku?

Podjęte przez Zarząd Inwestycji Miejskich działania póki co idą zgodnie z planem. Co dokładnie wchodzi w zakres remontu, którego koszt sięga niemal pięciu milionów złotych?

  1. Rozbiórka tarasów: Aktualnie trwa rozbiórka tarasów. Po rozebraniu starej nawierzchni usunięte zostaną kolejne warstwy. To niezbędny krok przed wymianą stropów na nowe.
  2. System odwadniania i odprowadzania wód opadowych: Niedługo powinny rozpocząć się prace związane z odwadnianiem tarasów oraz odprowadzaniem wód opadowych z poziomu dachu. 
  3. Wymiana kanalizacji: Konieczna stała się wymiana kanalizacji, studni i wpustów. To działania mające na celu poprawę infrastruktury i podniesienie funkcjonalności obiektu.
  4. Prace konserwatorskie: W ramach prac konserwatorskich oczyszczone zostaną piaskowcowe nakrycia muru balustradowego. Dojdzie również do wymiany tynków i naprawy zarysowań. Wszystko to pomoże zachować autentyczny charakter zamku.
  5. Kazamaty: W kazamatach wymienione zostaną tynki wewnętrzne w piwnicach traktu południowego. Prace obejmą także malowanie oraz instalację oświetlenia awaryjnego i systemu sygnalizacji pożaru.

Ile potrwa remont? Czy przeszkodzi w zwiedzaniu zamku?

Jeśli nie dojdzie do opóźnień, prace zakończą się na początku przyszłego roku. Przez cały czas trwania remontów zamek pozostaje otwarty dla zwiedzających. Prowadzone działania mogą jednak wiązać się z pewnymi utrudnieniami. 

Zamek w Leśnicy to cenny dla wrocławian zabytek. Jest także miejscem mogącym poszczycić się bogatą historią. Przez blisko 900 lat swojego istnienia gościł rody królewskie i książęce oraz wiele znanych osobistości. Remont pozwoli na zachowanie go w jak najlepszym stanie, by mogły podziwiać go przyszłe pokolenia.