Trawy ozdobne na stałe zadomowiły się w naszych ogrodach, tworząc ciekawe aranżacje. Wpisują się zarówno w zielone zakątki urządzone w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Stanowią doskonałe tło dla roślin kwitnących, a także mogą stać się centralnym punktem roślinnych kompozycji. Aby jednak zachwycały nas zgodnie z oczekiwaniami, powinniśmy poznać ich podstawowe rodzaje. To pomoże wybrać trawę idealną do naszego ogrodu.
Czym się charakteryzują trawy ozdobne?
Trawy ozdobne są to rośliny wieloletnie, co sprawia, że przez długi czas możemy się cieszyć ich niezaprzeczalnym urokiem. Są efektowne przede wszystkim latem, gdy zachwycają zielenią. Zimą jednak również mają swój urok, ponieważ uschnięte źdźbła kontrastują ze śniegiem i zapewniają kojący szum na wietrze.
Ogromnym atutem traw ozdobnych jest prosta uprawa i pielęgnacja. Zdecydowana większość z nich nie wymaga żadnych wysiłków. Wystarczy, że jedynie podsadzimy je na odpowiednim miejscu, byśmy mogli podziwiać ich piękno. Musimy pamiętać jedynie o tym, aby po uschnięciu wyciąć przekwitnięte źdźbła.
Trawy ozdobne rosną bardzo dynamicznie, dzięki czemu nie musimy zbyt długo czekać na spektakularny efekt. Co więcej, większość z nich jest nieinwazyjna. Subtelne kłosy, a może intensywnie wybarwione źdźbła? Niezależnie od preferencji, wśród trwa ozdobnych z pewnością znajdziemy gatunek, który stanie się ważnym elementem ogrodowej aranżacji.
Jak się dzielą trawy ozdobne?
Podstawowy podział traw ozdobnych różnicuje je ze względu na wysokość. Są wśród nich okazy niskie, dorastające maksymalnie do 60 cm wysokości. Do popularnych gatunków należą: kostrzewa, imperata red baron, turzyca, kosmatka, sesleria jesienna oraz rozplenica japońska. Trawy tej wysokości idealnie nadają się jako obwódki oraz pierwsze piętro warstwowych rabatek.
Drugie pod względem wielkości są trawy średnie, które nie przekraczają 120 cm wysokości. Należą do nich: miskant chiński, trzcinnik krótkowłosy, proso rózgowate oraz trzęślica modra. Pięknie wypełnią rabaty, a także sprawdzą się w funkcji żywopłotu. Dzięki nim możemy wydzielić alejki oraz zasłonić nieestetycznie wyglądające elementy w ogrodzie.
Największą grupę stanowią trawy wysokie, dorastające nawet do trzech metrów wysokości. Wśród nich góruje przede wszystkim miskant chiński w odmianie giganteus. Popularna jest także niezwykle okazała trawa pampasowa. Gatunki tego typu będą dobre jako tło dla innych roślin, ale sprawdzą się też w pojedynczych nasadzeniach oraz jako soliter.
Podziału traw ozdobnych można dokonać także ze względu na czas wegetacji. Wyróżniamy tutaj rośliny, które budzą się zaraz po zimie. Są wśród nich takie gatunki, jak: trzcinnik ostrokwiatowy, sesleria skalna heufleriana, kostrzewa sina czy też śmiałek darniowy. Oprócz tego mamy także trawy wyrastające na przełomie kwietnia i maja. Są to m.in.: miskant chiński, rozplenica japońska, proso rózgowate oraz trawa pampasowa.
Niezależnie od tego, jaka trawę ozdobną wybierzemy do naszego ogrodu, z pewnością stanie się ona ważnym elementem aranżacji i doskonale skomponuje się z innymi roślinami.