Wizyta w gabinecie ortodontycznym kojarzy się przede wszystkim z chęcią wyrównania zębów oraz poprawą wyglądu naszego uśmiechu. W rzeczywistości jednak nie każda wada zgryzu jest widoczna i rzuca się w oczy. Natomiast nieprawidłowe ułożenie zębów potrafi skutecznie wpłynąć na nasze samopoczucie na co dzień i często jest przyczyną migren oraz innych bólów w okolicach szczęki. Kiedy zatem powinno się wybrać do ortodonty we Wrocławiu lub innym mieście w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!
W jakich przypadkach warto udać się do ortodonty?
Aby ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej udania się pierwszy raz do gabinetu ortodontycznego, poniżej znajdziesz dokładny opis pierwszych objawów, które powinny Cię zaniepokoić – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego.
Dziecko
Już siedmiolatki mogą potrzebować wizyty u ortodonty. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że niektóre nawyki i problemy dziecka wskazują na konieczność rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Do takich objawów należą:
- spanie z otwartą buzią;
- chrapanie;
- zgrzytanie zębami;
- ssanie kciuka;
- gryzienie przedmiotów, np. flamastrów czy kredek;
- wada wymowy;
- asymetria twarzy;
- nietypowy profil;
- brak przerw między zębami mlecznymi.
W przypadku, gdy dziecku wyrastają już stałe zęby, warto zwrócić uwagę, czy:
- jest wystarczająco dużo miejsca w szczęce dla nowych zębów;
- zęby nie wyrastają ukośnie bądź poziomo;
- zęby dolne nie wychodzą przed górne.
Wczesne zdiagnozowanie problemów zgryzu pozwala na skuteczniejsze leczenie i zapobieganie poważniejszym komplikacjom w przyszłości.
Dorosły
Dorośli najczęściej decydują się na leczenie ortodontyczne z powodów estetycznych, jednak istnieje wiele innych wskazań do wizyty u ortodonty. Do najczęstszych należą:
- nadmiernie starte zęby;
- uporczywe bóle w stawie skroniowo-żuchwowym;
- częste bóle głowy;
- zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi;
- nieprawidłowy zgryz;
- problem z zamykaniem ust;
- stłoczone zęby lub zbyt duże przerwy między nimi;
- planowane leczenie protetyczne.
Nie potrzebujesz skierowania, aby udać się do ortodonty. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie centrum stomatologiczne – MedicaDent we Wrocławiu jako przykładowy punkt – gdzie zespół specjalistów zapewni holistyczne podejście do Twojego leczenia.
Jak wygląda przebieg pierwszej wizyty w centrum stomatologii MedicaDent we Wrocławiu?
Pierwsza wizyta u ortodonty może być stresująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oto, czego można się spodziewać podczas pierwszej konsultacji w centrum stomatologicznym.
Dziecko
Podczas pierwszej wizyty z dzieckiem ortodonta przede wszystkim oceni stan jamy ustnej i zgryz małego pacjenta. Wizyta jest bezbolesna i zazwyczaj krótka. Lekarz może poprosić dziecko o zaciśnięcie zębów i otworzenie ust, aby dokładnie obejrzeć uzębienie. Na podstawie wstępnej oceny, ortodonta zaproponuje odpowiednią formę leczenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być potrzebna kolejna, diagnostyczna wizyta, po której przedstawiony zostanie szczegółowy plan leczenia.
Dorosły
Pierwsza wizyta dorosłego pacjenta w centrum stomatologicznym również jest bezbolesna. Lekarz ocenia stan zgryzu i uzębienia oraz analizuje różne aspekty, takie jak:
- stan zgryzu;
- symetria twarzy;
- rodzaj i prawidłowość profilu;
- praca stawów skroniowo-żuchwowych;
- stan błony śluzowej jamy ustnej, języka, dziąseł i wędzidełka;
- ruchomość języka;
- napięcie warg;
- sposób połykania.
Pierwsza wizyta dorosłego trwa zazwyczaj około pół godziny. Na podstawie zebranych informacji ortodonta opracuje plan leczenia, który najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta.
Czy przed wizytą u ortodonty we Wrocławiu należy się jakoś specjalnie do tego przygotować? Przede wszystkim dokładnie umyj oraz wynitkuj zęby i postaraj się zrelaksować, ponieważ pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym jest w większości przypadków bezbolesna. Jeśli wybierasz się do ortodonty z dzieckiem, wytłumacz mu dokładnie, jak będzie przebiegała wizyta – dzięki temu maluch uspokoi się i bez zbędnego stresu uda się do gabinetu.