To był intensywny czas dla policjantów. Podsumowanie majowego weekendu

Na początek dobra wiadomość – ponad 20% mniej zdarzeń drogowych podczas majówki na dolnośląskich drogach. Policjanci wysyłani byli do 23 wypadków i 349 kolizji. Wyeliminowali również z ruchu ponad 130 nietrzeźwych kierowców.

Ponadto w okresie długiego weekendu majowego odnotowano 6800 różnych interwencji, zatrzymano ponad 350 sprawców przestępstw i ponad 220 poszukiwanych. Priorytetem na majówkę były działania prewencyjne, aby Dolnoślązacy mogli spokojnie podróżować i wypoczywać.

Weekend majowy dla większości z nas to czas odpoczynku, rodzinnych wycieczek i różnego rodzaju aktywności. Podczas tych kilku wolnych, gdy mieszkańcy wypoczywają od pracy i swoich stałych obowiązków, policjanci działają intensywnie by dbać o nasze bezpieczeństwo. Mundurowi starają się być wszędzie tam, gdzie ruch kołowy jest największy i może dochodzić z tego powodu do sytuacji niebezpiecznych, a także w miejscach gromadzenia się turystów i wszystkich innych osób poszukujących chwili wytchnienia.

Przed długim weekendem dolnośląscy policjanci zainicjowali także kilka działań profilaktycznych, w trakcie których ostrzegali przed zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas wypoczynku. Mundurowi promowali bezpieczne zachowania na drogach i ogólne zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym, dzięki którym możemy spędzić te kilka wolnych dni bez przykrych niespodzianek.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, z naciskiem na zgodną z przepisami jazdę użytkowników jednośladów, którzy zawsze w ciepłe majowe dni licznie wyruszają na drogi naszego województwa.

Niestety mimo szeroko zakrojonych działań i komunikatów przekazywanych za pośrednictwem mediów, w ciągu pięciu dni doszło do 23 wypadków i 349 kolizji. Jest to 20-procentowy spadek ilości zdarzeń w stosunku do roku ubiegłego, ale funkcjonariusze nadal stwierdzają kolejne przypadki nieodpowiedzialnych zachowań na drogach, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Wśród uczestników ruchu drogowego, mundurowi zatrzymali także 134 kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu, wsiedli za kierownice swoich aut. Teraz muszą się oni liczyć z utratą prawa jazdy i odpowiedzialnością karaną nawet do lat 2.

Ostatnie pięć dni służby wymagały wzmożonej aktywności policjantów wszystkich pionów dolnośląskiej Policji. Funkcjonariusze przeprowadzili w tym czasie ponad 6800 różnego rodzaju interwencji i zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 356 osób, a także 221 poszukiwanych. Policjanci przeprowadzili także wiele czynności o charakterze operacyjnym, niedopuszczając do mogących wystąpić zagrożeń. Priorytetem były jednak wszelkie działania pomocowe i prewencyjne tak, aby wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska mogli podróżować oraz wypoczywać bezpiecznie.


Na podstawie
mat.prasowy KWP we Wrocławiu,
asp. szt. Łukasz Dutkowiak